In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Wierzę w Syna Bożego
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Aktualności
O Sanktuarium
Historia Sanktuarium
Kult św. Józefa
Relikwie
Zabytki
Skarbiec
Tablice pamiątkowe
Świadectwa
Modlitwy
Biblioteka św. Józefa
Więźniowie Dachau
Jan Paweł II w Kaliszu
Homilie Biskupa Kaliskiego
Rozmowy z Kustoszem
Pielgrzymki
Dom Pielgrzyma
Dane teleadresowe
Grupy Duszpasterskie
Intencje mszalne
Ogłoszenia duszpasterskie
Porządek nabożeństw
Posługa sakramentalna
Stały konfesjonał
Usługi pogrzebowe
Kapłani o pracownicy
Kapituła
Pielgrzymki i wyjazdy z parafii
Galeria

Opr. Arleta Wencwel "Opiekun"

Kościelny Kaliskiej Bazyliki - Leon Kacprzak

Zasłużony dla diecezji

Za długoletnią pracę Pan Leon Kacprzak, od 25 lat kościelny w bazylice św. Józefa w Kaliszu został w 2006 roku uhonorowany Medalem Bene merenti de Dioeclesi Calissiensi - zasłużony dla diecezji oraz Medalem Świętego Józefa.

Podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Jubilata list gratulacyjny wraz z medalem w imieniu księdza biskupa Stanisława Napierały wręczył Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota. Ksiądz Biskup Ordynariusz w swym liście zauważył, że „wszyscy, którzy mogli poznać jubilata, budują się Jego żywą wiarą, gorliwością oraz całkowitym oddaniem w służbie i w szerzeniu czci św. Józefa”. Natomiast Ksiądz Prałat dr Jacek Plota, proboszcz parafii, przyznając w dowód uznania Medal Świętego Józefa podkreślił, że pana Leona charakteryzuje „głęboka wiara w Boga, autentyczna pobożność, pogoda ducha, optymizm i miłość do Kościoła i do św. Józefa”.

Medal Bene merenti de Dioecesi Calissiensi przyznawany jest za zasługi dla diecezji, zaś Medal Świętego Józefa otrzymują wielcy czciciele Świętego Józefa Kaliskiego za propagowanie Jego kultu. Dla pana Leona otrzymanie tych wyróżnień było wielkim przeżyciem. Nie spodziewał się ich i jak sam mówi „przeżył szok”.

Pan Leon Kacprzak z zawodu ślusarz, kościelnym w bazylice św. Józefa byl w sumie 29 lat. Od zawsze był związany z osobą św. Józefa. Był kaliszaninem i od urodzenia należał do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (czyli świętojózefowej). Chętnie wspominał początki swej pracy dla św. Józefa. - Obaj moi synowie byli ministrantami, a ja przychodząc z nimi do kościoła często coś naprawiałem. Widząc moją pracę siostra zakrystianka zaproponowała mi posługę kościelnego. Przeszedłem wtedy na emeryturę to i czasu miałem więcej, tym chętnie podjąłem się tej pracy - wspominał pan Leon. - Św. Józef daje mi siły, by podołać obowiązkom, by móc każdego dnia przychodzić do Niego i Mu służyć - mówi.

Z wieloletniej pracy w Bazylice pan Leon najbardziej wspominał rekoronację Cudownego Obrazu oraz wizytę Ojca Św. Jana Pawła II. - Pracy wtedy był ogrom, ale każda chwila dawała ogromną radość - wspomina. W pamięci zapadła mu także głęboko kradzież m. in koron, sukienek z Cudownego Obrazu oraz wot.

Pan Leon określany przez współpracowników złota rączka był niezastąpiony przy pracach związanych z przygotowaniem Grobu Pańskiego czy żłóbka. Zawsze był na Sumie o godz. 12.00. Jeżeli nie było ministrantów to właśnie on posługiwał przy ołtarzu, bowiem sam kiedyś był ministrantem. Tuż przed Mszą św. przygotowywał kielich, patenę i hostię oraz bieliznę kielichową potrzebne do sprawowania Najświętszej Ofiary. Potem pomagał w ubraniu kapłana w albę i ornat.

Jako jeden z pierwszych pan Kacprzak zasilił szeregi kaliskiego Bractwa św. Józefa. Pan Leon zmarł 30 czerwca 2010 roku.

Ogłoszenia duszpasterskie

XV Niedziela Zwykła

  1. Dziś po Mszy św. o godz. 1800 Nabożeństwo Fatimskie i procesja z figurą Matki Bożej w parku.
  2. Wspomnienie NMP z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej obchodzimy 16 lipca. U Sióstr Karmelitanek Bosych na Niedźwiadach w tym dniu Msza św. odpustowa o godz. 10.30 Siostry Karmelitanki serdecznie zapraszają.
  3. Trwają zapisy na 377 najstarszą pieszą pielgrzymkę z Kalisza na Jasną Górę i z powrotem. Hasło tegorocznej pielgrzymki: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Od kilku lat koszt pielgrzymki jest stały i wynosi 70 zł. Zapisy w Sekretariacie lub Kancelarii, przewodnikiem będzie ks. Szymon Rybak.

        Pełna treść ogłoszeń>>

                                                        

 

Intencje Mszalne

Michał
Św. Józefie proszę o pomoc, by moje małżeństwo przetrwało. By Duch Święty oświecił umysł, a szczególnie serce mojej żony Agnieszki, by wyzbyła się złości, żalu i zawziętości. By zrodziła się w Jej sercu miłość bezwarunkowa, która nie pamięta złego. Oddal proszę nasz proces rozwodowy, który trwa. Proszę byśmy mogli odnowić przyrzeczenia małżeńskie.  ...

Dorota
Św Józefie proszę o zdrowie, wszelkie łaski z Bożym błogosławieństwem i pomoc dla mnie w pracy.Miej pod swoją opieką moją mamę aby dobrze było z wynikami i wszystkich z rodziny.

Basia
Pokornie prosze o cud bo tylko to moze pomoc mojej rodzinie. Blagam o szczesliwe zalatwienie bardzo ciezkej sprawy dla siostry i jej malej corki, ktora po raz kolejny zostala negatywnie rozpatrzona. Jezu daj nam jakis znak ze czuwasz, ze nam pomozesz bo coraz mniej w nas wiary a wiecej strachu i rozczarowania. Jezu prosze wysluchaj naszych modlitw. ...

Księga Gości

Monika
Polecam modlić się do Św. Józefa, za jego wstawiennictwem dzieją się cuda! Odmawiałam gorąco nowennę w intencji zmiany kierownictwa w pracy, które sieje terror psychiczny i dowiedziałam sie że ta zmiana już wkrótce nastapi! Choć nic na to nie wskazywało!Dziękuję Ci Św. Józefie za wysłuchanie! To nie pierwszy raz kiedy mnie wysłuchujesz! Dziękuję!

Malgosia
Sw.Jozefie wielokrotnie wysyłałam do Ciebie prosbe o znalezienie lepszej pracy i spłate długow. Dziekuje ze mnie wysłuchałes, dostałam własnie prace i bede mogła spłacic długi. Dziekuje tez za pomoc finansową, którą otrzymałam.Dziękuje ze cały czas sie za mną wstawiasz i otaczasz opieka i ze jestes tak dobry dla mnie.Dziękuje.