In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Wierzę w Syna Bożego
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Aktualności
O Sanktuarium
Historia Sanktuarium
Kult św. Józefa
Relikwie
Zabytki
Skarbiec
Tablice pamiątkowe
Świadectwa
Modlitwy
Biblioteka św. Józefa
Więźniowie Dachau
Jan Paweł II w Kaliszu
Homilie Biskupa Kaliskiego
Rozmowy z Kustoszem
Pielgrzymki
Dom Pielgrzyma
Dane teleadresowe
Grupy Duszpasterskie
Intencje mszalne
Ogłoszenia duszpasterskie
Porządek nabożeństw
Posługa sakramentalna
Stały konfesjonał
Usługi pogrzebowe
Kapłani o pracownicy
Kapituła
Pielgrzymki i wyjazdy z parafii
Galeria

Opr. Arleta Wencwel "Opiekun"

Kościelny Kaliskiej Bazyliki - Leon Kacprzak

Zasłużony dla diecezji

Za długoletnią pracę Pan Leon Kacprzak, od 25 lat kościelny w bazylice św. Józefa w Kaliszu został w 2006 roku uhonorowany Medalem Bene merenti de Dioeclesi Calissiensi - zasłużony dla diecezji oraz Medalem Świętego Józefa.

Podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Jubilata list gratulacyjny wraz z medalem w imieniu księdza biskupa Stanisława Napierały wręczył Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat Jacek Plota. Ksiądz Biskup Ordynariusz w swym liście zauważył, że „wszyscy, którzy mogli poznać jubilata, budują się Jego żywą wiarą, gorliwością oraz całkowitym oddaniem w służbie i w szerzeniu czci św. Józefa”. Natomiast Ksiądz Prałat dr Jacek Plota, proboszcz parafii, przyznając w dowód uznania Medal Świętego Józefa podkreślił, że pana Leona charakteryzuje „głęboka wiara w Boga, autentyczna pobożność, pogoda ducha, optymizm i miłość do Kościoła i do św. Józefa”.

Medal Bene merenti de Dioecesi Calissiensi przyznawany jest za zasługi dla diecezji, zaś Medal Świętego Józefa otrzymują wielcy czciciele Świętego Józefa Kaliskiego za propagowanie Jego kultu. Dla pana Leona otrzymanie tych wyróżnień było wielkim przeżyciem. Nie spodziewał się ich i jak sam mówi „przeżył szok”.

Pan Leon Kacprzak z zawodu ślusarz, kościelnym w bazylice św. Józefa byl w sumie 29 lat. Od zawsze był związany z osobą św. Józefa. Był kaliszaninem i od urodzenia należał do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (czyli świętojózefowej). Chętnie wspominał początki swej pracy dla św. Józefa. - Obaj moi synowie byli ministrantami, a ja przychodząc z nimi do kościoła często coś naprawiałem. Widząc moją pracę siostra zakrystianka zaproponowała mi posługę kościelnego. Przeszedłem wtedy na emeryturę to i czasu miałem więcej, tym chętnie podjąłem się tej pracy - wspominał pan Leon. - Św. Józef daje mi siły, by podołać obowiązkom, by móc każdego dnia przychodzić do Niego i Mu służyć - mówi.

Z wieloletniej pracy w Bazylice pan Leon najbardziej wspominał rekoronację Cudownego Obrazu oraz wizytę Ojca Św. Jana Pawła II. - Pracy wtedy był ogrom, ale każda chwila dawała ogromną radość - wspomina. W pamięci zapadła mu także głęboko kradzież m. in koron, sukienek z Cudownego Obrazu oraz wot.

Pan Leon określany przez współpracowników złota rączka był niezastąpiony przy pracach związanych z przygotowaniem Grobu Pańskiego czy żłóbka. Zawsze był na Sumie o godz. 12.00. Jeżeli nie było ministrantów to właśnie on posługiwał przy ołtarzu, bowiem sam kiedyś był ministrantem. Tuż przed Mszą św. przygotowywał kielich, patenę i hostię oraz bieliznę kielichową potrzebne do sprawowania Najświętszej Ofiary. Potem pomagał w ubraniu kapłana w albę i ornat.

Jako jeden z pierwszych pan Kacprzak zasilił szeregi kaliskiego Bractwa św. Józefa. Pan Leon zmarł 30 czerwca 2010 roku.

Ogłoszenia duszpasterskie

XXII Niedziela Zwykła

  1. Jutro 1. września przypada 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny.
  2. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego odbędzie się jutro o godz. 800. Serdecznie zapraszamy dzieci z opiekunami i młodzież. Wypraszajmy Boże błogosławieństwo na cały rok szkolny dla naszych dzieci.
  3. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie jutro o godz. 1900.

        Pełna treść ogłoszeń>>

                                                        

 

Intencje Mszalne

Gosia
Św.Józefie proszę o dobrego, kochającego męża, proszę abym umiała dokonać właściwego wyboru życiowego, abym założyła szczęśliwą rodzinę.

Darek
św.Józefie proszę o zdrowie i siły do pracy, siły do wytrwania w postanowieniach, błagam o opiekę nade mną, moją rodziną i innymi osobami za które się modlę. Proszę o dar miłości odwzajemnionej, łaskę założenia rodziny, która będzie żyła Bogiem na wzór Świętej Rodziny. Błagam o łaskę znalezienia dobrej żony jeśli taka jest wola Boga, lub pomóż mi o ...

Błagająca matka
Święty Józefie proszę wyproś u Boga Wszechmogącego łaskę nawrócenia i uwolnienia z grzechu oraz pokus szatańskich mojego syna Daniela. Proszę aby na nowo odkrył Boga, okazał skruchę i pokorę oraz otworzył się na działanie Ducha Świętego. Święty Józefie ratuj moje jedyne dziecko i całą rodzinę. Błagam.

Księga Gości

Małgorzata
Św Józefie dziękuję Ci że wysłuchałeś moją prośbę,dziękuję za wcześniejsze rownież wstawiennictwo u Pana Jzusa.

Magda
Św.Józefie dziękuje za wysłuchane modlitwy za dobry plan o który prosiłam oraz za wszelkie otrzymane łaski.